Vražda v dejinách prvotnej Cirkvi

Autor: Peter Juhás | 16.1.2009 o 16:45 | (upravené 12.2.2010 o 0:36) Karma článku: 7,39 | Prečítané:  2322x

K napísaniu tohtočlánku ma inšpirovala jedna neurčito určitá diskusia, kde sa jeden diskutér, v jednom zo svojich príspevkov pasoval do úlohy experta na staré biblické texty a popísal prípad vraždy pre majetok, z Knihy Skutky apoštolov.

O čo vlastne išlo

Pán XY mal asi na mysli prípad Ananiáša a jeho manželky Zafiry. Na porovnanie a občerstvenie pamäti prikladám úryvok z Biblie, je prebratý so Skutkov 5,1-11

1 Aj istý muž, menom Ananiáš, predal so svojou manželkou Zafirou pozemok 2 a s vedomím manželky si stiahol z utŕžených peňazí a len istú časť priniesol a položil apoštolom k nohám. 3 Peter povedal: "Ananiáš, prečo ti satan naplnil srdce, aby si luhal Duchu Svätému a stiahol z peňazí za pozemok? 4 Azda nebol tvoj, kým si ho mal? A keď si ho predal, nebolo v tvojej moci, čo si zaň dostal? Prečo si prepožičal svoje srdce na túto vec? Neluhal si ľuďom, ale Bohu!" 5 Len čo Ananiáš počul tieto slová, padol a skonal; a všetkých, čo to počuli, zmocnil sa veľký strach. 6 Tu vstali mladší z nich, zavinuli ho, vyniesli a pochovali. 7 Asi o tri hodiny prišla aj jeho žena, nevediac, čo sa stalo, 8 Peter jej povedal: "Povedz mi, či ste za toľko predali ten pozemok?" Ona povedala: "Áno, za toľko." 9 Peter jej povedal: "Prečo ste sa dohovorili pokúšať Pánovho Ducha? Počuj za dverami kroky tých, čo pochovali tvojho muža; vynesú aj teba." 10 A hneď mu padla k nohám a skonala. Keď mladíci vošli dnu, našli ju mŕtvu; vyniesli ju a pochovali k jej mužovi. 11 A veľký strach sa zmocnil celej cirkvi i všetkých, čo o tom počuli.

Na prvé čítanie je to strašidelný úryvok. Pán XY ako neveriaci v ňom videl jednoznačne zásah Petra a jeho pravdepodobne šamanských schopností. Pretože ak je niekto neveriaci, v Boha by veriť predsa nemal, a teda ak Boh neexistuje nemôže predsa ani nikoho zabiť. Dedukujúc z jeho vyjadrení sa Cirkev chcela len sprosto obohatiť.

Vo mne ako vo veriacom, tento text vyvolaval trošku hlbšie pochybnosti. Priznám sa, premýšľal som nad ním dlhšie.

Pýtal som sa, prečo Boh, ktorý je tak milujúci, že bol ochotný zomrieť veľmi bolestnou smrťou za hriešnikov, je tak krutý a zabije dvoch ľudí len za to, že neodovzdajú celý svoj majetok apoštolom. Ako veriaci som nepochyboval o tom, že by to Boh mohol spraviť, pretože ako darca života ho môže podľa ľubovôle aj vziať.

Naozaj som chcel úprimne text pochopiť a tak som bol nútený sa k nemu viackrát vrátiť. Prečítal som niekoľkokrát aj Skutky apoštolov.

Po viacnásobnom čítaní som si všimol fakt, že protagonisti nezomreli za to, že neodovzdali calý majetok, ale za to, že klamali o tom, že ho odovzdali celý. Ďalší, pre mňa veľmi dôležitý fakt bol ten, že v celom úryvku sa nepíše o tom skutku ako o veci, za ktorú by si obaja zaslúžili zatratenie. My veriaci veríme, že pozemský život v porovnaní s večnosťou trvá len krátko.

Mojím najdôležitejším zistením, ktoré mi ten úryvok objasnil, bolo však niečo iné. Nie všetci prvotní kresťania predávali všetky svoje majetky. Nebolo to podmienkou, pre to, aby sa človek mohol stať kresťanom. Napríklad aj miesto, kde Ježiš posledný krát večeral partilo bohatej vdove, ktorá bola oddanou kresťankou. Ježiš si ju vážil aj keď Biblia nikde nehovorí, žeby predala všetko čo mala. Tí ktorí sa však rozhodli pre enajelový radikalizmus, obetovať celý svoj život Kristovi a nasledovať ho v chudobe, mali v prvotných komunitách určitý rešpekt a aj postavenie. Manželia sa asi rozhodli viac ako nasledovať Krista a jeho učenie využiť určitý status, bez obety. Asi po prvý krát v dejinách Cirkvy sa však ukázala aj iná spravodlivosť ako ľudská.

Ananiáš a Zafiry zostávajú príkladom pre všetkých nás veriacich dodnes. Ak niekto v Cirkvi kradne podvázda, klame, alebo akýmkoľvek spôsobon niekomu ubližuje a svoje náboženstvo používa ako zástierku, alebo prostriedok k takejto činnosti, čaká ho niečo oveľa horšie ako je len fyzická smrť. V Cirkvi niesú len kňazi biskupi a pápež, platí to aj pre nás, laikov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Drucker predstavil tím, je v ňom Cséfalvayová aj Fedor

V tíme je aj bývalý šéf zdravotnej poisťovne Miroslav Kočan.


Už ste čítali?